EKY-500ELL152MLP1S Nippon ChemiCon
EKY-500ELL152MLP1S Images
Please contact us for more photos of EKY-500ELL152MLP1S
Part Number EKY-500ELL152MLP1S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1500uF 50V \u00b120% (16 X 35.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 3150mA 10000hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EKY-500ELL152MLP1S
Datasheet download EKY-500ELL152MLP1S.pdf
Request Quotation for EKY-500ELL152MLP1S
EKY-500ELL152MLP1S Specifications
Part Number EKY-500ELL152MLP1S
Package/Case 16 X 35.5
Construction Aluminum Cylindrical Can
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lifetime 10000 hr
Capacitance Value 1500 uF
Tolerance ±20 %
Mounting Through Hole
Package Dimensions 16 x 35.5 mm
Rad Hard No
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Ripple Current 3150 mA
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 50 Vdc
Supplier Package Radial
Leakage Current 750@2Min uA
Maximum Processing Temperature 260 °C
Product Diameter 16 mm
Product Height 35.5 mm