EEE1VA331UAP Panasonic
EEE1VA331UAP Images
Please contact us for more photos of EEE1VA331UAP
Part Number EEE1VA331UAP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 35V 20% (10 X 10.2mm) SMD 350mA 1000h 85\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEE1VA331UAP
Datasheet download EEE1VA331UAP.pdf
Request Quotation for EEE1VA331UAP
EEE1VA331UAP Specifications
Part Number EEE1VA331UAP
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Dimensions 10.2 mm
Leakage Current 115.5@2Min uA
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Mounting Surface Mount
Ripple Current 350 mA
Construction Cylindrical
Package/Case 10 X 10.2
Capacitance Value 330 uF
Voltage(DC) 35 V
Product Diameter 10 mm
Product Height 10.2 mm