EEUHD1C101H Panasonic
EEUHD1C101H Images
Please contact us for more photos of EEUHD1C101H
Part Number EEUHD1C101H
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 16V 20% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2mm 110mA 1000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUHD1C101H
Datasheet download EEUHD1C101H.pdf
Request Quotation for EEUHD1C101H
EEUHD1C101H Specifications
Part Number EEUHD1C101H
Operating Temperature -55 to 105 °C
Capacitance Value 100 uF
Lead Pitch For Radial 2 mm
Ripple Current 110 mA
Pin Count 2
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Package/Case 5 X 11
Leakage Current 16@2Min uA
Product Dimensions 5 x 11
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 16 V
Construction Aluminum Cylindrical Can
Lead Finish Tin
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm