| Part Number | EEE1EA221UAP |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 605470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 220uF 25V 20% (8 X 10.2mm) SMD 230mA 1000h 85\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEE1EA221UAP |
| Datasheet download |
| Part Number | EEE1EA221UAP |
|---|---|
| Lead Finish | Tin/Bismuth |
| Voltage(DC) | 25 V |
| Product Dimensions | 10.2 mm |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Leakage Current | 55@2Min uA |
| Ripple Current | 230 mA |
| Capacitance Value | 220 uF |
| Package/Case | 8 X 10.2 |
| Mounting | Surface Mount |
| Construction | Cylindrical |
| Product Diameter | 8 mm |
| Product Height | 10.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEE1EA221UAP |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 10uF 10V 20% (4 X 5.4mm) Cylindrical 700mA 2000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for 10SVP10M.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 450V 20% (18 X 31.5mm) Radial 7.5mm 1000mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUED2W470.pdf |
|
Vishay | Cap Aluminum 330uF 100V 20% (16 X 31mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 1600mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for MAL213659331E3.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 33uF 25V 20% (7 X 3mm) SMD Cylindrical 0.05 Ohm 2000mA 5000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for APMA250ARA330MF30S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 10uF 63V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD Cylindrical 0.12 Ohm 1000mA 5000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for HHXB630ARA100MF61G.pdf |
|
Vishay | ALUMINUM CAPACITORS 146 CTI - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 680uF 16V 20% (10 X 10.2mm) SMD 850mA 5000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFK1C681GP.pdf |
|
TDK | SIEB41689A5458Q 1 ECAP SOLDERING STAR 45 Download PDF datasheet for B41689A5458Q 1.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 35V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 755mA 3000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFC1V221.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEGXF500ELL331MJ20S CAPACITOR CM2 (10X Download PDF datasheet for EGXF500ELL331MJ20S.pdf |