EEUFC1J471B Panasonic
EEUFC1J471B Images
Please contact us for more photos of EEUFC1J471B
Part Number EEUFC1J471B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 63V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 1765mA 5000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1J471B
Datasheet download EEUFC1J471B.pdf
Request Quotation for EEUFC1J471B
EEUFC1J471B Specifications
Part Number EEUFC1J471B
Lead Finish Tin
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Package/Case 16 X 20
Operating Temperature -55 to 105 °C
Leakage Current 296.1@2Min uA
Voltage(DC) 63 V
Capacitance Value 470 uF
Ripple Current 1765 mA
Rad Hard No
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Product Dimensions 20 mm
Product Diameter 16 mm
Product Height 20 mm