UWD1C221MCL1GS Nichicon
UWD1C221MCL1GS Images
Please contact us for more photos of UWD1C221MCL1GS
Part Number UWD1C221MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 16V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 280mA 2000 hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UWD1C221MCL1GS
Datasheet download UWD1C221MCL1GS.pdf
Request Quotation for UWD1C221MCL1GS
UWD1C221MCL1GS Specifications
Part Number UWD1C221MCL1GS
Package/Case 6.3 X 7.7
Leakage Current 3@2Min uA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Lead Finish Tin/Bismuth
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Dimensions 7.7 mm
Capacitance Value 220 uF
Mounting Surface Mount
Ripple Current 280 mA
Voltage(DC) 16 V
Construction Cylindrical
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 7.7 mm