EEUFR1E101H Panasonic
EEUFR1E101H Images
Please contact us for more photos of EEUFR1E101H
Part Number EEUFR1E101H
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 25V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 455mA 5000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1E101H
Datasheet download EEUFR1E101H.pdf
Request Quotation for EEUFR1E101H
EEUFR1E101H Specifications
Part Number EEUFR1E101H
Leakage Current 25@2Min uA
Operating Temperature -40 to 105 °C
Construction Aluminum Cylindrical Can
Mounting Through Hole
Package/Case 6.3 X 11.2
Ripple Current 455 mA
Lead Finish Tin
Capacitance Value 100 uF
Product Dimensions 6.3 x 11.2
Voltage(DC) 25 V
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Pin Count 2
Tolerance 20 %
Supplier Package Radial
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 11.2 mm