EMZR350ADA561MJA0G Nippon ChemiCon
EMZR350ADA561MJA0G Images
Please contact us for more photos of EMZR350ADA561MJA0G
Part Number EMZR350ADA561MJA0G
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 560uF 35V \u00b120% (10 X 10mm) Cylindrical 0.06 Ohm 1190mA 2000hr 105\u00b0C Cardboard T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EMZR350ADA561MJA0G
Datasheet download EMZR350ADA561MJA0G.pdf
Request Quotation for EMZR350ADA561MJA0G
EMZR350ADA561MJA0G Specifications
Part Number EMZR350ADA561MJA0G
Leakage Current 196@2Min uA
Package Dimensions 10 x 10 mm
Lead Finish Tin|Bismuth
Pin Count 2
Ripple Current 1190 mA
Rad Hard No
Construction Cylindrical
Capacitance Value 560 uF
Maximum Processing Temperature 245 °C
Voltage(DC) 35 Vdc
Operating Temperature -55 to 105 °C
Mounting Surface Mount
Lifetime 2000 hr
Package/Case 10 X 10
Equivalent Series Resistance 0.06 Ohm
Tolerance ±20 %
Product Diameter 10 mm
Product Height 10 mm