| Part Number | ECA2CHG101 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 213030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 100uF 160V 20% (16 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 335mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ECA2CHG101 |
| Datasheet download |
| Part Number | ECA2CHG101 |
|---|---|
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Leakage Current | 970@2Min uA |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Ripple Current | 335 mA |
| Mounting | Through Hole |
| Package/Case | 16 X 25 |
| Lead Finish | Tin |
| Lead Pitch For Radial | 7.5 mm |
| Operating Temperature | -25 to 105 °C |
| Capacitance Value | 100 uF |
| Product Dimensions | 25 mm |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Termination Style | Radial |
| Voltage(DC) | 160 V |
| Product Diameter | 16 mm |
| Product Height | 25 mm |
| Replacement Part Number | PART-ECA2CHG101 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 680uF 35V \u00b120% (12.5 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 0.035 Ohm 1900mA 10000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKY-350ELL681MK20S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 2200uF 25V 20% (16 X 16.5mm) SMD 1800mA 5000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEVFK1E222M.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 22uF 16V 20% (5 X 11mm) Radial 5mm 60mA 2000 hr 85\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for ECEA1CN220UB.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 1800uF 16V 20% (10 X 25mm) Radial 5mm 2470mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFR1C182L.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 1500uF 50V \u00b120% (16 X 35.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 3150mA 10000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKY-500ELL152MLP1S.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 220uF 10V 20% (6.3 X 10mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 0.03 Ohm 2500mA 5000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for RNE1A221MDS1.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 180uF 450V \u00b120% (25.4 X 30mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 1000mA 2000hr 105\u00b0C Download PDF datasheet for EKMR451VSN181MQ30S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 330uF 50V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 293mA 10000h 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUEB1H331B.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 33uF 450V 20% (16 X 31.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 155mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA2WHG330.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 56uF 100V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 463mA 3000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFC2A560.pdf |