EEFMC0J470R Panasonic
EEFMC0J470R Images
Please contact us for more photos of EEFMC0J470R
Part Number EEFMC0J470R
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 6.3V 20% (6 X 3.2 X 1.9mm) SMD 0.018 Ohm 2200mA 1000 hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEFMC0J470R
Datasheet download EEFMC0J470R.pdf
Request Quotation for EEFMC0J470R
EEFMC0J470R Specifications
Part Number EEFMC0J470R
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 47 uF
Operating Temperature -40 to 105 °C
Package/Case 6 X 3.2 X 1.9
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Equivalent Series Resistance 0.018 Ohm
Product Dimensions 6 x 3.2 x 1.9 mm
Ripple Current 2200 mA
Voltage(DC) 6.3 V
Product Depth 3.2 mm
Product Height 1.9 mm
Product Length 6 mm