EEUFM1A221 Panasonic
EEUFM1A221 Images
Please contact us for more photos of EEUFM1A221
Part Number EEUFM1A221
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 10V 20% (6 X 11.2mm) Radial 2.5mm 455mA 2000h 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFM1A221
Datasheet download EEUFM1A221.pdf
Request Quotation for EEUFM1A221
EEUFM1A221 Specifications
Part Number EEUFM1A221
Capacitance Value 220 uF
Operating Temperature -40 to 105 °C
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 10 V
Ripple Current 455 mA
Lead Finish Tin
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Product Dimensions 11.2 mm
Rad Hard No
Leakage Current 22@2Min uA
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Package/Case 6 X 11.2
Product Diameter 6 mm
Product Height 11.2 mm