20SVPF390M Panasonic
20SVPF390M Images
Please contact us for more photos of 20SVPF390M
Part Number 20SVPF390M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 390uF 20V 20% (8 X 11.9mm) Cylindrical 4950mA 5000hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 20SVPF390M
Datasheet download 20SVPF390M.pdf
Request Quotation for 20SVPF390M
20SVPF390M Specifications
Part Number 20SVPF390M
Mounting Surface Mount
Equivalent Series Resistance 0.014 Ohm
Voltage(DC) 20 V
Construction Cylindrical
Max Processing Temp 250|260
Ripple Current 4950 mA
Lifetime 5000 hr
Leakage Current 1560@2Min uA
Package/Case 8 X 11.9
Operating Temperature -55 to 105 °C
Capacitance Value 390 uF
Pin Count 2
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.9 mm