APSF2R5ETD561MF05S Nippon ChemiCon
APSF2R5ETD561MF05S Images
Please contact us for more photos of APSF2R5ETD561MF05S
Part Number APSF2R5ETD561MF05S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 560uF 2.5V \u00b120% (6.3 X 5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 0.005 Ohm 5900mA 20000hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level APSF2R5ETD561MF05S
Datasheet download APSF2R5ETD561MF05S.pdf
Request Quotation for APSF2R5ETD561MF05S
APSF2R5ETD561MF05S Specifications
Part Number APSF2R5ETD561MF05S
Construction Aluminum Cylindrical Can
Ripple Current 5900 mA
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Tolerance ±20 %
Mounting Through Hole
Maximum Processing Temperature 260 °C
Pin Count 2
Leakage Current 500@2Min uA
Package Dimensions 6.3 x 5 mm
Termination Style Radial
Rad Hard No
Lifetime 20000 hr
Voltage(DC) 2.5 Vdc
Capacitance Value 560 uF
Equivalent Series Resistance 0.005 Ohm
Supplier Package Radial
Package/Case 6.3 X 5
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5 mm