EEUFR1E102LB Panasonic
EEUFR1E102LB Images
Please contact us for more photos of EEUFR1E102LB
Part Number EEUFR1E102LB
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 25V 20% (10 X 25mm) Radial 5mm 2470mA 10000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1E102LB
Datasheet download EEUFR1E102LB.pdf
Request Quotation for EEUFR1E102LB
EEUFR1E102LB Specifications
Part Number EEUFR1E102LB
Leakage Current 250@2Min uA
Capacitance Value 1000 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Ripple Current 2470 mA
Mounting Through Hole
Operating Temperature -40 to 105 °C
Package/Case 10 X 25
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 25 V
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 25 mm
Product Diameter 10 mm
Product Height 25 mm