RXW471M1ABK-0811S Surge Components
RXW471M1ABK-0811S Images
Please contact us for more photos of RXW471M1ABK-0811S
Part Number RXW471M1ABK-0811S
Manufacturer Surge Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 10V 20% (8 X 11.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 3.5mm 555mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level RXW471M1ABK-0811S
Datasheet download RXW471M1ABK-0811S.pdf
Request Quotation for RXW471M1ABK-0811S
RXW471M1ABK-0811S Specifications
Part Number RXW471M1ABK-0811S
Product Dimensions 8 x 11.5
Construction Aluminum Cylindrical Can
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Mounting Through Hole
Ripple Current 555 mA
Voltage(DC) 10 V
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 8 X 11.5
Leakage Current 47@2Min uA
Capacitance Value 470 uF
Supplier Package Radial
Rad Hard No
Pin Count 2
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm