EEUFR1V152L Panasonic
EEUFR1V152L Images
Please contact us for more photos of EEUFR1V152L
Part Number EEUFR1V152L
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1500uF 35V 20% (12.5 X 30mm) Radial 5mm 3630mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1V152L
Datasheet download EEUFR1V152L.pdf
Request Quotation for EEUFR1V152L
EEUFR1V152L Specifications
Part Number EEUFR1V152L
Leakage Current 525@2Min uA
Ripple Current 3630 mA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Finish Tin
Package/Case 12.5 X 30
Product Dimensions 30 mm
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 35 V
Capacitance Value 1500 uF
Lead Pitch For Radial 5 mm
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 30 mm