EEEFK1E101AP Panasonic
EEEFK1E101AP Images
Please contact us for more photos of EEEFK1E101AP
Part Number EEEFK1E101AP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 25V 20% (8 X 6.2mm) SMD 300mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK1E101AP
Datasheet download EEEFK1E101AP.pdf
Request Quotation for EEEFK1E101AP
EEEFK1E101AP Specifications
Part Number EEEFK1E101AP
Leakage Current 25@2Min uA
Mounting Surface Mount
Ripple Current 300 mA
Construction Cylindrical
Lead Finish Tin/Bismuth
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 25 V
Capacitance Value 100 uF
Product Dimensions 6.2 mm
Package/Case 8 X 6.2
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Product Diameter 8 mm
Product Height 6.2 mm