URS1H222MRD Nichicon
URS1H222MRD Images
Please contact us for more photos of URS1H222MRD
Part Number URS1H222MRD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2200uF 50V 20% (20 X 25mm) Radial 10mm 1750mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level URS1H222MRD
Datasheet download URS1H222MRD.pdf
Request Quotation for URS1H222MRD
URS1H222MRD Specifications
Part Number URS1H222MRD
Lead Pitch For Radial 10 mm
Ripple Current 1750 mA
Product Dimensions 25 mm
Termination Style Radial
Voltage(DC) 50 V
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Max Processing Temp 260
Lead Finish Matte Tin
Leakage Current 4@1Min|3@2Min uA
Mounting Through Hole
Package/Case 20 X 25
Capacitance Value 2200 uF
Product Diameter 20 mm
Product Height 25 mm