EEEFK1C470AP Panasonic
EEEFK1C470AP Images
Please contact us for more photos of EEEFK1C470AP
Part Number EEEFK1C470AP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 16V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 240mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK1C470AP
Datasheet download EEEFK1C470AP.pdf
Request Quotation for EEEFK1C470AP
EEEFK1C470AP Specifications
Part Number EEEFK1C470AP
Operating Temperature -55 to 105 °C
Ripple Current 240 mA
Lead Finish Tin/Bismuth
Package/Case 6.3 X 5.8
Leakage Current 7.52@2Min uA
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Product Dimensions 5.8 mm
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 47 uF
Construction Cylindrical
Voltage(DC) 16 V
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5.8 mm