EEUFR1A102L Panasonic
EEUFR1A102L Images
Please contact us for more photos of EEUFR1A102L
Part Number EEUFR1A102L
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 10V 20% (8 X 15mm) Radial 3.5mm 1240mA 8000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1A102L
Datasheet download EEUFR1A102L.pdf
Request Quotation for EEUFR1A102L
EEUFR1A102L Specifications
Part Number EEUFR1A102L
Termination Style Radial
Package/Case 8 X 15
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Leakage Current 100@2Min uA
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Finish Tin
Ripple Current 1240 mA
Product Dimensions 15 mm
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Capacitance Value 1000 uF
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 10 V
Max Processing Temp 250 to 260
Product Diameter 8 mm
Product Height 15 mm