ECA1HM331B Panasonic
ECA1HM331B Images
Please contact us for more photos of ECA1HM331B
Part Number ECA1HM331B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 50V 20% (10 X 16mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 500mA 2000 hr 85\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1HM331B
Datasheet download ECA1HM331B.pdf
Request Quotation for ECA1HM331B
ECA1HM331B Specifications
Part Number ECA1HM331B
Voltage(DC) 50 V
Package/Case 10 X 16
Operating Temperature -40 to 85 °C
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Termination Style Radial
Leakage Current 165@2Min uA
Max Processing Temp 250 to 260
Capacitance Value 330 uF
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Product Dimensions 16 mm
Ripple Current 500 mA
Product Diameter 10 mm
Product Height 16 mm