EEEFK1V331P Panasonic
EEEFK1V331P Images
Please contact us for more photos of EEEFK1V331P
Part Number EEEFK1V331P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 35V 20% (10 X 10.2mm) SMD 850mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK1V331P
Datasheet download EEEFK1V331P.pdf
Request Quotation for EEEFK1V331P
EEEFK1V331P Specifications
Part Number EEEFK1V331P
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin/Bismuth
Ripple Current 850 mA
Product Dimensions 10.2 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 235
Leakage Current 115.5@2Min uA
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Package/Case 10 X 10.2
Capacitance Value 330 uF
Voltage(DC) 35 V
Product Diameter 10 mm
Product Height 10.2 mm