EEUFC1V102S Panasonic
EEUFC1V102S Images
Please contact us for more photos of EEUFC1V102S
Part Number EEUFC1V102S
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 35V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 2205mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1V102S
Datasheet download EEUFC1V102S.pdf
Request Quotation for EEUFC1V102S
EEUFC1V102S Specifications
Part Number EEUFC1V102S
Operating Temperature -55 to 105 °C
Leakage Current 350@2Min uA
Ripple Current 2205 mA
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 20 mm
Voltage(DC) 35 V
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Capacitance Value 1000 uF
Lead Finish Tin
Package/Case 16 X 20
Product Diameter 16 mm
Product Height 20 mm