EEUFR1C102L Panasonic
EEUFR1C102L Images
Please contact us for more photos of EEUFR1C102L
Part Number EEUFR1C102L
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 16V 20% (8 X 20mm) Radial 3.5mm 1560mA 9000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1C102L
Datasheet download EEUFR1C102L.pdf
Request Quotation for EEUFR1C102L
EEUFR1C102L Specifications
Part Number EEUFR1C102L
Ripple Current 1560 mA
Leakage Current 160@2Min uA
Tolerance 20 %
Package/Case 8 X 20
Capacitance Value 1000 uF
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Voltage(DC) 16 V
Mounting Through Hole
Product Dimensions 20 mm
Operating Temperature -40 to 105 °C
Max Processing Temp 250 to 260
Product Diameter 8 mm
Product Height 20 mm