ECA1HM3R3 Panasonic
ECA1HM3R3 Images
Please contact us for more photos of ECA1HM3R3
Part Number ECA1HM3R3
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 3.3uF 50V 20% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2mm 35mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1HM3R3
Datasheet download ECA1HM3R3.pdf
Request Quotation for ECA1HM3R3
ECA1HM3R3 Specifications
Part Number ECA1HM3R3
Voltage(DC) 50 V
Lead Pitch For Radial 2 mm
Termination Style Radial
Rad Hard No
Leakage Current 3@2Min uA
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Package/Case 5 X 11
Product Dimensions 11 mm
Construction Aluminum Cylindrical Can
Ripple Current 35 mA
Mounting Through Hole
Max Processing Temp 250 to 260
Capacitance Value 3.3 uF
Lead Finish Tin
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm