EEEFPV101XAP Panasonic
EEEFPV101XAP Images
Please contact us for more photos of EEEFPV101XAP
Part Number EEEFPV101XAP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 35V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 0.16 Ohm 600mA 2000 hr 105\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFPV101XAP
Datasheet download EEEFPV101XAP.pdf
Request Quotation for EEEFPV101XAP
EEEFPV101XAP Specifications
Part Number EEEFPV101XAP
Voltage(DC) 35 V
Package/Case 6.3 X 7.7
Product Dimensions 7.7 mm
Capacitance Value 100 uF
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -55 to 105 °C
Tolerance 20 %
Lead Finish Tin/Bismuth
Leakage Current 35@2Min uA
Ripple Current 600 mA
Lifetime 2000 hr
Construction Cylindrical
Equivalent Series Resistance 0.16 Ohm
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 7.7 mm