16SVPG270M Panasonic
16SVPG270M Images
Please contact us for more photos of 16SVPG270M
Part Number 16SVPG270M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 270uF 16V 20% (6.3 X 9.9mm) Cylindrical 0.08 Ohm 5800mA 5000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 16SVPG270M
Datasheet download 16SVPG270M.pdf
Request Quotation for 16SVPG270M
16SVPG270M Specifications
Part Number 16SVPG270M
Lifetime 5000 hr
Ripple Current 5800 mA
Leakage Current 864@2Min uA
Max Processing Temp 260
Pin Count 2
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Package/Case 6.3 X 9.9
Equivalent Series Resistance 0.08 Ohm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Dimensions 6.3 x 9.9
Voltage(DC) 16 V
Capacitance Value 270 uF
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 9.9 mm