EEUFM1V331B Panasonic
EEUFM1V331B Images
Please contact us for more photos of EEUFM1V331B
Part Number EEUFM1V331B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 35V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 1790mA 4000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFM1V331B
Datasheet download EEUFM1V331B.pdf
Request Quotation for EEUFM1V331B
EEUFM1V331B Specifications
Part Number EEUFM1V331B
Ripple Current 1790 mA
Capacitance Value 330 uF
Mounting Through Hole
Max Processing Temp 250 to 260
Voltage(DC) 35 V
Lead Finish Tin
Operating Temperature -40 to 105 °C
Product Dimensions 16 mm
Lead Pitch For Radial 5 mm
Package/Case 10 X 16
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Leakage Current 115.5@2Min uA
Product Diameter 10 mm
Product Height 16 mm