EEEHD1C100AR Panasonic
EEEHD1C100AR Images
Please contact us for more photos of EEEHD1C100AR
Part Number EEEHD1C100AR
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 16V 20% (4 X 5.8mm) SMD 28mA 5000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEHD1C100AR
Datasheet download EEEHD1C100AR.pdf
Request Quotation for EEEHD1C100AR
EEEHD1C100AR Specifications
Part Number EEEHD1C100AR
Lead Finish Tin/Bismuth
Ripple Current 28 mA
Leakage Current 3@2Min uA
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Product Dimensions 5.8 mm
Mounting Surface Mount
Package/Case 4 X 5.8
Voltage(DC) 16 V
Operating Temperature -40 to 105 °C
Construction Cylindrical
Capacitance Value 10 uF
Product Diameter 4 mm
Product Height 5.8 mm