ECA1EM102 Panasonic
ECA1EM102 Images
Please contact us for more photos of ECA1EM102
Part Number ECA1EM102
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 25V 20% (10 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 850mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1EM102
Datasheet download ECA1EM102.pdf
Request Quotation for ECA1EM102
ECA1EM102 Specifications
Part Number ECA1EM102
Voltage(DC) 25 V
Termination Style Radial
Product Dimensions 20 mm
Operating Temperature -40 to 85 °C
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Ripple Current 850 mA
Leakage Current 250@2Min uA
Capacitance Value 1000 uF
Lead Pitch For Radial 5 mm
Package/Case 10 X 20
Lead Finish Tin
Product Diameter 10 mm
Product Height 20 mm