| Part Number | ECA2AM101 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 750300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 100uF 100V 20% (10 X 16mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 350mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ECA2AM101 |
| Datasheet download |
| Part Number | ECA2AM101 |
|---|---|
| Package/Case | 10 X 16 |
| Voltage(DC) | 100 V |
| Capacitance Value | 100 uF |
| Rad Hard | No |
| Leakage Current | 100@2Min uA |
| Tolerance | 20 % |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Lead Finish | Tin |
| Ripple Current | 350 mA |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 16 mm |
| Lead Pitch For Radial | 5 mm |
| Product Diameter | 10 mm |
| Product Height | 16 mm |
| Replacement Part Number | PART-ECA2AM101 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 22uF 50V 20% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 100mA 2000 hr 85\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for ECA1HM220i.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 470uF 25V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 1290mA 6000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFR1E471.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 470uF 35V 20% (10 X 16mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 460mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA1VHG471.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 1000uF 10V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 470mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECEA1AN102X.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 22uF 20V 20% (6.3 X 6mm) Radial Cylindrical 2.5mm 1450mA 3000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for 20SEP22M.pdf |
|
Vishay | Cap Aluminum 1000uF 40V 20% (12.5 X 30mm) Axial 0.19 Ohm 900mA 8000 hr 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for MAL202117102E3.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 25V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 240mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFK1E470P.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 25V 20% (8 X 6.2mm) SMD 230mA 1000h 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEEFC1E470P.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 56uF 100V \u00b120% (8 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 3.5mm 565mA 7000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKY-101ELL560MH20D.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 330uF 25V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 950mA 6000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFR1E331.pdf |