ECA1VHG470 Panasonic
ECA1VHG470 Images
Please contact us for more photos of ECA1VHG470
Part Number ECA1VHG470
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 35V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 90mA 1000h 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1VHG470
Datasheet download ECA1VHG470.pdf
Request Quotation for ECA1VHG470
ECA1VHG470 Specifications
Part Number ECA1VHG470
Lead Pitch For Radial 2 mm
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 105 °C
Ripple Current 90 mA
Package/Case 5 X 11
Product Dimensions 11 mm
Construction Aluminum Cylindrical Can
Leakage Current 16.45@2Min uA
Lead Finish Tin
Max Processing Temp 250 to 260
Voltage(DC) 35 V
Mounting Through Hole
Capacitance Value 47 uF
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm