EEUFC1A681B Panasonic
EEUFC1A681B Images
Please contact us for more photos of EEUFC1A681B
Part Number EEUFC1A681B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 680uF 10V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 755mA 3000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1A681B
Datasheet download EEUFC1A681B.pdf
Request Quotation for EEUFC1A681B
EEUFC1A681B Specifications
Part Number EEUFC1A681B
Package/Case 10 X 12.5
Product Dimensions 12.5 mm
Leakage Current 68@2Min uA
Rad Hard No
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 105 °C
Max Processing Temp 250 to 260
Capacitance Value 680 uF
Ripple Current 755 mA
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 10 V
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.5 mm