20SEP100MX Panasonic
20SEP100MX Images
Please contact us for more photos of 20SEP100MX
Part Number 20SEP100MX
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 20V 20% (10 X 8mm) Radial Cylindrical 5mm 2570mA 3000hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 20SEP100MX
Datasheet download 20SEP100MX.pdf
Request Quotation for 20SEP100MX
20SEP100MX Specifications
Part Number 20SEP100MX
Pin Count 2
Construction Cylindrical
Lead Pitch For Radial 5 mm
Supplier Package Radial
Max Processing Temp 250|260
Termination Style Radial
Package/Case 10 X 8(Max)
Operating Temperature -55 to 105 °C
Ripple Current 2570 mA
Leakage Current 400@2Min uA
Equivalent Series Resistance 0.035 Ohm
Tolerance 20 %
Voltage(DC) 20 V
Capacitance Value 100 uF
Rad Hard No
Mounting Through Hole
Product Diameter 10 mm