ECA0JEN101I Panasonic
ECA0JEN101I Images
Please contact us for more photos of ECA0JEN101I
Part Number ECA0JEN101I
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 6.3V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 130mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA0JEN101I
Datasheet download ECA0JEN101I.pdf
Request Quotation for ECA0JEN101I
ECA0JEN101I Specifications
Part Number ECA0JEN101I
Voltage(DC) 6.3 V
Capacitance Value 100 uF
Product Dimensions 6.3 x 11.2
Termination Style Radial
Rad Hard No
Lifetime 1000
Supplier Package Radial
Pin Count 2
Tolerance 20 %
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Package/Case 6.3 X 11.2
Lead Finish Tin
Ripple Current 130 mA
Construction Aluminum Cylindrical Can
Mounting Through Hole
Operating Temperature -40 to 105 °C
Leakage Current 21.9@2Min|18.9@5Min uA
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 11.2 mm