ALS31A473KE040 KEMET
ALS31A473KE040 Images
Please contact us for more photos of ALS31A473KE040
Part Number ALS31A473KE040
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47000uF 40V 20% (51 X 82mm) Stud Mount Aluminum Cylindrical Can 0.012 Ohm 14200mA 18000 hr 85\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level ALS31A473KE040
Datasheet download ALS31A473KE040.pdf
Request Quotation for ALS31A473KE040
ALS31A473KE040 Specifications
Part Number ALS31A473KE040
Ripple Current 14200 mA
Package/Case 51 X 82
Product Dimensions 82 mm
Construction Aluminum Cylindrical Can
Termination Style Screw Terminal
Lifetime
Maximum Voltage Rating
Maximum Current Rating
Maximum Attenuation
Leakage Current
Capacitance Value .047 F
Voltage(DC) 40 V
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Equivalent Series Resistance 0.012 Ohm
Mounting Stud Mount
Product Diameter 51 mm
Product Height 82 mm