| Part Number | EEE1HA470XP |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 208640 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 47uF 50V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 105mA 2000 hr 85\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEE1HA470XP |
| Datasheet download |
| Part Number | EEE1HA470XP |
|---|---|
| Max Processing Temp | 250 |
| Ripple Current | 105 mA |
| Lead Finish | Tin/Bismuth |
| Product Dimensions | 7.7 mm |
| Leakage Current | 23.5@2Min uA |
| Package/Case | 6.3 X 7.7 |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Tolerance | 20 % |
| Mounting | Surface Mount |
| Capacitance Value | 47 uF |
| Construction | Cylindrical |
| Product Diameter | 6.3 mm |
| Product Height | 7.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEE1HA470XP |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Sanyo | SMD E-CAP 220UF 63V Download PDF datasheet for 63CE220KX.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 10uF 50V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 165mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFK1H100P.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 330uF 16V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 0.16 Ohm 600mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFTC331XAP.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 6.3V 20% (5 X 5.8mm) SMD 0.36 Ohm 240mA 2000 hr 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEEFP0J470AR.pdf |
|
Sanyo | RADIAL ECAP 160V 10UF 8X11.5 - |
|
Nichicon | Cap Aluminum 220uF 63V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 835mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for UPM1J221MHD.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 4700uF 16V 20% (18 X 25mm) Radial 7.5mm 2740mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFC1C472S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 35V 20% (8 X 20mm) Radial 5mm 0.067 Ohm 760mA 1000 hr 135\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUTP1V221LB.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 50V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 195mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFK1H470XP.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 1000uF 35V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 1945mA 5000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUFC1V102B.pdf |