ECA1JHG222 Panasonic
ECA1JHG222 Images
Please contact us for more photos of ECA1JHG222
Part Number ECA1JHG222
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2200uF 63V 20% (18 X 35.5mm) Radial 7.5mm 1610mA 2000h 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1JHG222
Datasheet download ECA1JHG222.pdf
Request Quotation for ECA1JHG222
ECA1JHG222 Specifications
Part Number ECA1JHG222
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Ripple Current 1610 mA
Product Dimensions 35.5 mm
Construction Aluminum Cylindrical Can
Lead Finish Tin
Capacitance Value 2200 uF
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 63 V
Operating Temperature -55 to 105 °C
Leakage Current 1386@2Min uA
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Package/Case 18 X 35.5
Product Diameter 18 mm
Product Height 35.5 mm