EEUFM1H561 Panasonic
EEUFM1H561 Images
Please contact us for more photos of EEUFM1H561
Part Number EEUFM1H561
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 560uF 50V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 2660mA 7000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFM1H561
Datasheet download EEUFM1H561.pdf
Request Quotation for EEUFM1H561
EEUFM1H561 Specifications
Part Number EEUFM1H561
Voltage(DC) 50 V
Product Dimensions 25 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Leakage Current 280@2Min uA
Ripple Current 2660 mA
Package/Case 12.5 X 25
Capacitance Value 560 uF
Mounting Through Hole
Operating Temperature -40 to 105 °C
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 25 mm