EEUED2V220B Panasonic
EEUED2V220B Images
Please contact us for more photos of EEUED2V220B
Part Number EEUED2V220B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 22uF 350V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 480mA 10000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUED2V220B
Datasheet download EEUED2V220B.pdf
Request Quotation for EEUED2V220B
EEUED2V220B Specifications
Part Number EEUED2V220B
Lead Pitch For Radial 5 mm
Operating Temperature -25 to 105 °C
Voltage(DC) 350 V
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Finish Tin
Capacitance Value 22 uF
Mounting Through Hole
Package/Case 12.5 X 20
Product Dimensions 20 mm
Leakage Current 472@2Min uA
Rad Hard No
Ripple Current 480 mA
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 20 mm