APSE6R3EC3561MF08S Nippon ChemiCon
APSE6R3EC3561MF08S Images
Please contact us for more photos of APSE6R3EC3561MF08S
Part Number APSE6R3EC3561MF08S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 560uF 6.3V \u00b120% (6.3 X 8mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 0.008 Ohm 4700mA 20000hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level APSE6R3EC3561MF08S
Datasheet download APSE6R3EC3561MF08S.pdf
Request Quotation for APSE6R3EC3561MF08S
APSE6R3EC3561MF08S Specifications
Part Number APSE6R3EC3561MF08S
Supplier Package Radial
Lifetime 20000 hr
Equivalent Series Resistance 0.008 Ohm
Package/Case 6.3 X 8
Leakage Current 705.6@2Min uA
Mounting Through Hole
Tolerance ±20 %
Maximum Processing Temperature 260 °C
Capacitance Value 560 uF
Operating Temperature -55 to 105 °C
Ripple Current 4700 mA
Package Dimensions 6.3 x 8 mm
Voltage(DC) 6.3 Vdc
Lead Finish Tin
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 8 mm