16SEPF150M+TSS Panasonic
16SEPF150M+TSS Images
Please contact us for more photos of 16SEPF150M+TSS
Part Number 16SEPF150M+TSS
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 150uF 16V 20% (6.3 X 5.5mm) Radial Cylindrical 2.5mm 2590mA 5000hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level 16SEPF150M+TSS
Datasheet download 16SEPF150M+TSS.pdf
Request Quotation for 16SEPF150M+TSS
16SEPF150M+TSS Specifications
Part Number 16SEPF150M+TSS
Capacitance Value 150 uF
Max Processing Temp 250|260
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Package/Case 6.3 X 5.5(Max)
Mounting Through Hole
Leakage Current 480@2Min uA
Construction Cylindrical
Ripple Current 2590 mA
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lifetime 5000 hr
Voltage(DC) 16 V
Equivalent Series Resistance 0.03 Ohm
Product Diameter 6.3 mm