ECA1EHG332 Panasonic
ECA1EHG332 Images
Please contact us for more photos of ECA1EHG332
Part Number ECA1EHG332
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 3300uF 25V 20% (16 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 1400mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1EHG332
Datasheet download ECA1EHG332.pdf
Request Quotation for ECA1EHG332
ECA1EHG332 Specifications
Part Number ECA1EHG332
Voltage(DC) 25 V
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 25 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Capacitance Value 3300 uF
Construction Aluminum Cylindrical Can
Ripple Current 1400 mA
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Leakage Current 825@2Min uA
Package/Case 16 X 25
Lead Finish Tin
Mounting Through Hole
Product Diameter 16 mm
Product Height 25 mm