EKMW401VSN151MP25S Nippon ChemiCon
EKMW401VSN151MP25S Images
Please contact us for more photos of EKMW401VSN151MP25S
Part Number EKMW401VSN151MP25S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 150uF 400V 20% (22 X 25mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 910mA 2000hr 105\u00b0C
ROHS Compliant Yes
MSL Level EKMW401VSN151MP25S
Datasheet download EKMW401VSN151MP25S.pdf
Request Quotation for EKMW401VSN151MP25S
EKMW401VSN151MP25S Specifications
Part Number EKMW401VSN151MP25S
Pin Count 2
Rad Hard No
Lead Pitch For Radial 10 mm
Tolerance 20 %
Operating Temperature -25 to 105 °C
Ripple Current 910 mA
Termination Style Snap-In
Lead Finish Tin
Capacitance Value 150 uF
Lifetime 2000 hr
Package Dimensions 22 x 25 mm
Package/Case 22 X 25
Construction Aluminum Cylindrical Can
Mounting Through Hole
Leakage Current 734.84@5Min uA
Product Diameter 22 mm
Product Height 25 mm