| Part Number | EEE1CA101WP |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 404130 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 100uF 16V 20% (6.3 X 5.4mm) SMD 70mA 1000 hr 85\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEE1CA101WP |
| Datasheet download |
| Part Number | EEE1CA101WP |
|---|---|
| Max Processing Temp | 250 |
| Lead Finish | Tin/Bismuth |
| Capacitance Value | 100 uF |
| Product Dimensions | 5.4 mm |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Tolerance | 20 % |
| Mounting | Surface Mount |
| Leakage Current | 16@2Min uA |
| Voltage(DC) | 16 V |
| Construction | Cylindrical |
| Ripple Current | 70 mA |
| Package/Case | 6.3 X 5.4 |
| Product Diameter | 6.3 mm |
| Product Height | 5.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEE1CA101WP |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NIC Components | Cap Aluminum 100uF 63V 20% (10 X 10.5mm) SMD 1.99 Ohm 196mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for NACEW101M63V10X10.5TR13F.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 100V 20% (16 X 16.5mm) SMD 793mA 5000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEV-FK2A101M.pdf |
|
Panasonic | CAP ELECT 100UF 25V FK SMD - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 22uF 6.3V 20% (4 X 5.4mm) SMD 29mA 2000 hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEE0JA220SR.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 63V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 1285mA 5000h 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUFC1J221SB.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 16V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 70mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHBC101UAP.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 6.3V 20% (5 X 5.9mm) Cylindrical 1100mA 2000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for 6SVP47M.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 470uF 4V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 200mA 1000 hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEE0GA471XP.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 1500uF 16V \u00b120% (12.5 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 0.035 Ohm 1900mA 10000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKY-160ELL152MK20S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 330uF 50V 20% (12.5 X 13.5mm) SMD 900mA 5000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEVFK1H331Q.pdf |