EKMS3B1VSN102MA45S Nippon ChemiCon
EKMS3B1VSN102MA45S Images
Please contact us for more photos of EKMS3B1VSN102MA45S
Part Number EKMS3B1VSN102MA45S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 315V \u00b120% (35 X 45mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 2910mA 3000hr 105\u00b0C
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EKMS3B1VSN102MA45S
Datasheet download EKMS3B1VSN102MA45S.pdf
Request Quotation for EKMS3B1VSN102MA45S
EKMS3B1VSN102MA45S Specifications
Part Number EKMS3B1VSN102MA45S
Construction Aluminum Cylindrical Can
Package Dimensions 35 x 45 mm
Voltage(DC) 315 Vdc
Capacitance Value 1000 uF
Lifetime 3000 hr
Package/Case 35 X 45
Tolerance ±20 %
Pin Count 2
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 10 mm
Rad Hard No
Operating Temperature -25 to 105 °C
Leakage Current 1683.74@5Min uA
Termination Style Snap-In
Lead Finish Tin
Maximum Processing Temperature 260 °C
Ripple Current 2910 mA
Product Diameter 35 mm
Product Height 45 mm