16SVPC100M Panasonic
16SVPC100M Images
Please contact us for more photos of 16SVPC100M
Part Number 16SVPC100M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 16V 20% (6.3 X 5.9mm) Cylindrical 2490mA 2000hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 16SVPC100M
Datasheet download 16SVPC100M.pdf
Request Quotation for 16SVPC100M
16SVPC100M Specifications
Part Number 16SVPC100M
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Pin Count 2
Leakage Current
Rad Hard No
Ripple Current 2490 mA
Equivalent Series Resistance 0.024 Ohm
Capacitance Value 100 uF
Lifetime 2000 hr
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 6.3 X 5.9
Max Processing Temp 250|260
Tolerance 20 %
Voltage(DC) 16 V
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5.9 mm