UHD1C222MHD Nichicon
UHD1C222MHD Images
Please contact us for more photos of UHD1C222MHD
Part Number UHD1C222MHD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2200uF 16V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 2770mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UHD1C222MHD
Datasheet download UHD1C222MHD.pdf
Request Quotation for UHD1C222MHD
UHD1C222MHD Specifications
Part Number UHD1C222MHD
Termination Style Radial
Package/Case 12.5 X 25
Leakage Current 3@2Min uA
Mounting Through Hole
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Ripple Current 2770 mA
Lead Finish Matte Tin
Rad Hard No
Capacitance Value 2200 uF
Lead Pitch For Radial 5 mm
Operating Temperature -40 to 105 °C
Voltage(DC) 16 V
Product Dimensions 25 mm
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 25 mm