| Part Number | EEUTA1H470S |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 398800 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 47uF 50V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 440mA 2000 hr 125\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEUTA1H470S |
| Datasheet download |
| Part Number | EEUTA1H470S |
|---|---|
| Lead Pitch For Radial | 3.5 mm |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Capacitance Value | 47 uF |
| Leakage Current | 23.5@2Min uA |
| Package/Case | 8 X 11.5 |
| Ripple Current | 440 mA |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Termination Style | Radial |
| Product Dimensions | 11.5 mm |
| Rad Hard | No |
| Product Diameter | 8 mm |
| Product Height | 11.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEUTA1H470S |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 6.8uF 50V 20% (5 X 7mm) Radial 2mm 35mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEAGA1H6R8.pdf |
|
KEMET | Cap Aluminum 47uF 25V 20% (6.3 X 5.4mm) Cylindrical 0.52 Ohm 168mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEV476M025A9GAA.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 22uF 63V 20% (8 X 6.2mm) SMD 40mA 2000 hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEE1JA220UP.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKXG201ELL101ML20S CAPACITOR CM2 (16X Download PDF datasheet for EKXG201ELL101ML20S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 35V 20% (8 X 6.2mm) SMD 165mA 2000 hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEE1VA470AP.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCECST501ELL150MK25S CM2 CAPACITOR - |
|
Nippon ChemiCon | NCCEMVY500ADA220MF55G SMD MVY 50V 22u Download PDF datasheet for EMVY500ADA220MF55G.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 25V 20% (8 X 10.2mm) SMD 450mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEEFC1E101P.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKY-250ELL182ML201 CAPACITOR (HF) CM2 - |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 220uF 450V \u00b120% (25.4 X 40mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 1200mA 3000hr 105\u00b0C Download PDF datasheet for EKMS451VSN221MQ40S.pdf |