EEUFC1E561S Panasonic
EEUFC1E561S Images
Please contact us for more photos of EEUFC1E561S
Part Number EEUFC1E561S
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 560uF 25V 20% (12.5 X 15mm) Radial 5mm 1205mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1E561S
Datasheet download EEUFC1E561S.pdf
Request Quotation for EEUFC1E561S
EEUFC1E561S Specifications
Part Number EEUFC1E561S
Ripple Current 1205 mA
Lead Finish Tin
Capacitance Value 560 uF
Product Dimensions 15 mm
Package/Case 12.5 X 15
Mounting Through Hole
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Pitch For Radial 5 mm
Leakage Current 140@2Min uA
Voltage(DC) 25 V
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 15 mm